kliknij i otwórz: Miejskie Przedszkole Nr 11 im. 'Krasnala Hałabały w Jeleniej Górze'


Statystyki

A A A

LEŚNE DUSZKI

    Grupa V nazwana Duszkami Leśnymi jest oddziałem zamiejscowym przedszkola funkcjonującym w Jagniątkowie. To kilkunastoosobowa grupa w przedziale wiekowym od 3 do 6 lat włącznie działająca w godzinach od 7.00 do 15.00. W oddziale zamiejscowym nie jest prowadzone żywienie zbiorowe w związku z tym dzieci przynoszą z domu własne śniadania.

Na jedną godzinę dziennie gromadka rozdzielana jest na grupę młodszych (3, 4 –latki) oraz starszych (5, 6 latki) dzieci, kiedy to wykonywane są zadania oraz zajęcia dydaktyczne odpowiednie dla przedziału wiekowego przedszkolaków. Natomiast wspólnie - wychodzą one na spacery, zabawy na powietrzu jak również bawią się w sali według własnych potrzeb lub zainteresowań.

Praca dydaktyczno – wychowawcza prowadzona jest na podstawie programu Nasze Przedszkole Wyd. MAC 2009, i najczęściej prowadzona jest w małych zespołach lub indywidualnie, jeżeli wymaga tego sytuacja edukacyjna. Raz w tygodniu odbywają się zajęcia muzyczne prowadzone przez rytmika oraz nauka religii dla dzieci starszych. Na przestrzeni roku szkolnego Duszki Leśne spotykają się z Babciami i Dziadkami z okazji ich święta, bawią się na balu karnawałowym, witają pierwszy dzień wiosny, świętują z najbliższymi Dni Mamy i Taty, a gdy w gromadce przeważają starsze dzieci przygotowują jasełka.

Grupka Duszków Leśnych funkcjonuje w sposób nieco zbliżony do sytuacji rodzinnej, gdzie dziecko ma rodzeństwo w różnym wieku. Pobyt w tej grupie przedszkolnej sprzyja umiejętności integracji i tolerancji wobec różnych możliwości i potrzeb rozwojowych kolegów. Codzienne przebywanie maluszków wśród starszaków mobilizuje je do podejmowania trudniejszych działań, zaś starszak nieustannie mający w zasięgu swego wzroku malucha- szybko uczy się opiekuńczości, ustępliwości i odpowiedzialności za własne decyzje i postępowanie. Uspołecznianie dzieci następuje wiec szybko i naturalnie